Nezadržujte prdy, zaděláváte si na bolestivé potíže

Při každém začínajícím vztahu prolétne hlavou většině lidí otázka: „Kdy před sebou začneme prdět?“ Říká se, že teprve ve chvíli, kdy před sebou začnou dva zamilovaní prdět, začíná být vztah vážný. Ovšem existují páry, které si před sebou neprdnou celý život a naopak, které dají přednost zdraví a úlevě a prdění nezadržují. Zadržování prdů s sebou přináší zdravotní rizika a již samotné „zaražené prdy“ jsou dost bolestivé. Flatus, jak se odborně větrům říká, vzniká ve střevech nejen rozkladem snězené potravy, ale také ze spolykaného vzduchu.

Co plyny obsahují?

Větry obsahují kromě dusíku, oxidu uhličitého a kyslíku také metan a vodík a jsou hořlavé. Pach větrů způsobuje obsažený sulfan, sloučenina síry. Právě síra může za nepříjemný zápach, které větry doprovází. Jenže právě čichání sirovodíku, který tolik zapáchá, snižuje riziko infarktu nebo mrtvice. Takže příště nezacpávejte nos a zhluboka se nadechněte.

Po zdravé stravě se prdí více

Zelenina, především kapusta, květák, zelí pracují urychlují funkci střev a tím i střevní bakterie, což způsobuje nadýmání. To je také důvodem, proč lidé, kteří se zdravě stravují, prdí více, než ostatní.

Když větry příliš zapáchají

Podle průzkumu (na který se údajně těžko sháněli dobrovolníci), si člověk uleví přibližně osmkrát denně a to bez rozdílu pohlaví. Ano, ženy i muži prdí stejně! Někdo prdí v průběhu dne a jiní si vše „odbudou“ najednou.

Pokud však prdíte delší čas vícekrát za den a aroma je více nepříjemné, než obvykle, pravděpodobně je to příznakem závažnějších trávicích potíží, proto raději navštivte lékaře.

Shlédněte také