Víte, jak podpořit produkci testosteronu?

Testosteron je mužský pohlavní hormon, jehož produkci mají na starost především varlata. Má velký vliv na mužský, a nejen pohlavní, život. Podporuje produkci spermií, mužské libido nebo nárust svalové hmoty a tvorbu kostí. Má velký vliv na mužský vzhled, čím je jeho hladina vyšší, tím je vzhled mužnější. Jeho produkci ovlivňuje činnost mozku, jaké množství hormonů uvolní. Přirozená hladina s věkem klesá.

Příznaky nedostatku testosteronu

Mezi příznaky, které signalizují nižší hladinu testosteronu, patří problémy s dosažením erekce, snížení libida, únava a malé množství energie. Nedostatek testosteronu má za následek i nižší produkci ejakulátu. Také dochází ke ztrátě svalové hmoty. Může to být i důvod, proč mužům vypadávají vlasy, neboť testosteron má vliv na růst vlasů a chlupů. Pokud se mužům začíná ukládat více tělesného tuku, může to být také následek nedostatečné hladiny testosteronu, ta může být také příčinou střídání nálad.

Dá se hladina testosteronu zvýšit?

Pokud chcete zvýšit hladinu testosteronu v těle, je potřeba dostat do rovnováhy především ostatní hormony. Jak toho docílit?

  • Vhodná strava

Nevhodný je vyšší příjem cukrů, především karbohydrátů. Ty se vyskytují především v pečivu, těstovinách a sladkostech. Také alkohol není zrovna vhodný. Do jídelníčku naopak zařaďte špenát, ořechy v přírodním stavu, avokádo, olivy a potraviny s vyšším obsahem vitamínů A,D, a K.

  • Cvičení

Ideální je cvičení silové,s činkami a základními cviky.

  • Kvalitní spánek

K produkci testosteronu dochází především během spánku. Kvalitní spánek je základem pro tvorbu testosteronu.

  • Pozor na stres

Během stresu dochází k vylučování stresového hormonu kortizolu. Ten má negativní vliv na hladinu testosteronu.

  • Bylinky

Také bylinky mohou pozitivně ovlivnit hladinu testosteronu. Patří mezi ně kotvičník, pískavice řecké seno, maca či guarana, která posiluje libido.

Shlédněte také